confessions

4respect

Yazar  · 4 Temmuz 2018 Çarşamba

  1. toplam giri 20
  2. takipçi 0
  3. puan 177

astarte

4respect
ASTARTE, çok eski zamanlarda bereket ve verimlilik tanrıçasıydı. Astarte'ye Akdeniz'in doğu kıyısında yaşayan Fenikeliler taparlardı; Sur (Tyros), Sayda (Sidon) kentlerinde ve Kıbrıs'ta onun için tapınaklar yapmışlardı.

asimov

4respect
ASIMOV, Esaac (doğumu 1920). Rus asıllı ABD'li bilim adamı ve yazar Isaac Asimov, özellikle bilimkurgu türündeki roman ve öy­küleriyle, ayrıca halkın anlayabileceği düzey­de yazılmış bilimsel kitaplarıyla tanınır

atatürk çiçeği

4respect
Atatürk çiçeği, "Poinsettia', anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan bir çiçek türüdür. Ortada küme oluşturan küçük sarı çiçekleri, taç yaprağa benzeyen, çoğunlukla kırmızı renkli bürgülerle çevrilidir

lethe

4respect
Biriler Yunan mitolojisinden bahsetmiş bende eklemek istedim.
Lethe Unutuluş , kurtuluş ırmağı olarak dillerde dolanan bir isimdir. Eskilere göre bu ırmağa giren kişiler ya acılarını unuturdu ya da acılar içinde ölürdü. Buna ırmak karar verirdi. Boğulmaktan ve ölmekten korkan kişiler öldüklerine inanırdı bu yüzden oraya girecek kişiler korkularından arınıp girerdi. Çıktıklarında acılarından pişmanlıklarından kurtulup temiz olarak hayatlarına devam ettikleri inanılırdı. Bazı efsanelere göre bu ırmak yeraltı dünyasına açılan başka bir kapı olduğu inanılırdı.

obento

4respect
Japonya'da Öğrencilerin ya da iş insanlarının yanında alıp götürdüğü biz Türklerde sefer tası olarak adlandırılmış olana benziyor. Tek farkı ismi, belki içerik olarka daha süslü olabilir obento. Kimileri obento yerine bento olarak da söyleyebiliyor.

orion

4respect
Orion avcı takım yıldızı olarakta biliniyor. Gökyüzünde hem güney hem de kuzey yarım küresinde bulunan ve bu sayede tüm dünyadan görülebilinen, oldukça parlak yıldızlardan oluşan dolayısıyla da kolay bulunabilinen takım yıldız. Bunun eski yunan mitolojisinde ilgi çekici bir hikayesi bile bulunuyor.

Artemis günün birinde uzun boylu iri yapılı fakat çok yakışıklı bir avcı olan Orion'u görerek ona aşık oldu. Öyleki bir zamanlar kendi kendine aldığı evlenmeme kararını bile unutup bu yakışıklı avcı ile evlenmek istedi. Fakat Apollon kız kardeşinin bu dev cüsseli mahlukla evlenmesini uygun bulmuyordu. Kız kardeşini vaz geçirmek için çok uğraştı ancak Artemis onu dinlemedi. Kardeşinin Orion'a duyduğu sevginin ne kadar büyük olduğunu görüncede bunu kıskanmaya başladı. Ne söylerse söylesin kardeşi Artemis'i vaz geçiremeyeceğini anlayınca hileye başvurarak Orion'u ortadan kaldırmaya karar verdi.

Birgün Orion denize girmiş yüzüyordu. Kıyıdan o kadar uzaklaşmıştı ki, başı kara küçük bir nokta gibi görünüyordu. Apollon kız kardeşini yanına çağırdı, uzaktan görünen kara noktayı ona göstererek "Oraya kadar okunu gönderebilir misin?" dedi. Artemis heyecanla yayını hazırlarken o kara noktanın sevdiği erkeğin kafası olabileceğinin nerden bilecekti ki. Yayını çekti ve ok fırladı. Çok iyi nişancı olan Artemis'in oku tam hedefi vurmuştu ve Artemis bilmeden sevdiği erkeği başından vurmuştu. Bu ölüm onu çok üzdü günlerce bulutların ardına gizlendi gök yüzünde dolaşmaz geceleri yeryüzünü aydınlatmaz oldu. Sonunda bir gün babasının yanına giderek ondan Orion'u bir takım yıldızı olarak gök yüzüne çıkarmasını istedi. Zeus ta kızının bu arzusunu yerine getirdi.

not: birden fazla efsanesi bulunuyor.


(bkz:artemis)