fenerbahçe

dmytrochygrynskiy
"İstanbul deyince aklıma
Stadyum gelir.
Kanımın karıştığını duyarım, ılık ılık.
Memleketimin insanlarına
Daha fazla sokulmak isterim yanlarına.
Ben de bağırırım birlikte
Avazım çıktığı kadar.
Göğsümü gere gere.
Ver Lefter'e yaz deftere.
Stadyum gelir."

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Fenerbahçe kimi zaman dizeleri taşan bir şiirdir. Nairobi'ye bile gitse Turist Ömer'in hiç unutamadığı sevgisidir. Baba Yaşar'ın boynundaki atkısıdır. Hababam Sınıfı'nın okuldan kaçma sebebidir. Ayhan Işık'a sekiz kadeh içirendir.

1907 Mayıs'ında Kadıköy'de bulunan bir grup spor sevdalısı tarafından kurulmuştur. İsmini, Fenerbahçe burnunda bulunan fenerden almıştır. Anadolu yakasının tecrübeli futbol oyuncuları ve St. Joseph Fransız Lisesi öğrencileri, kulübün futbol takımının ilk jenerasyonunu oluşturmuşlardır. Fenerbahçe üyelerinden Mustafa Elkatipzede, takımın altyapısı adına Türkiye'nin ilk genç takımını kurdu. Bu dönemde kriket, tenis, avcılık, kürek, hokey ve izcilik branşları da kurulmuştur.

Ayrıca, kulüp tüzüğünün ikinci maddesinde aynen şöyle yazar : "Fenerbahçe Spor Kulübünün kuruluş amacı, vatan gençlerini vatanın korunması için askeri seferberliklere hazırlamaktır." Bundan dolayı takım cepheye gidince, yerlerini Elkatipzede'nin kurduğu genç takımdan oyuncular, yüksek öğrenim öğrencileri aldı. Ancak bu durum, takımı bir süre tökezletse de daha sonra Zeki Rıza & Alaattin & Cihat Arman gibi yıldızlar yetişti.

1944 yılında da şimdilerde Avrupa'da fırtına gibi esen basketbol erkek takımı kuruldu ancak pek varlık gösteremedi. "Yenilmez Armada" lakabını bu dönemler 12 sene üstüste şampiyonluk yaşadığı zamanda alan Galatasaray, ligi domine ediyordu.

70'lerde Cemil Turan'lar... 80'lerde Tanju'lar, Bülent'ler, Rıdvan'lar... 90'larda Oğuz'lar, Boliç'ler, Aykut'lar... Fenerbahçe tarih boyunca tıpkı diğer büyük takımlar gibi düştüğü zaman hep kalkmasını bildi.

Aziz Yıldırım'ın 1998'de başkan olmasının ardından kulüp sportif, tesisleşme ve ekonomik anlamda ilerleyip Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın yenilenmesi, kurumsallaşma ve Fenerium'un kuruluşu gibi gelişmeler gösterip endüstrileşen futbol dünyasına adım attı ne yazık ki.

Futbolu kendi çıkarlarına alet eden politikacıların üzerine şimdi de kulüp yöneticileri, bu sporun bütün duygusunu alıyor. Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada böyle.

Tüm bunlara rağmen Fenerbahçe'yi Fenerbahçe yapan ne Aziz Yıldırım'dır ne de milyonlarca paraya transfer olan futbolculardır. Fenerbahçe Mehmetçik Basri, Lefter Küçükandonyadis ve Can Bartu'dur.

"Fenerbahçe büyüklüğü
ne şampiyonluk büyüklüğü,
ne kupa büyüklüğüdür.
Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte,
adı konamaz..."

İslam Çupi